Stomatologia AMED

Dziecko a dentysta cz. 1

Dziecko u dentystyTo w jaki sposób dziecko przeżyje swoją pierwszą wizytę u stomatologa, zależy w dużej mierze od Ciebie. Jeżeli pomożesz mu przeżyć to niewątpliwie trudne doświadczenie, być może ustrzeżesz go przed dentofobią (panicznym lękiem przed dentystą), która w przyszłości czasami daje tragiczne skutki.

Najważniejsze to uświadomić sobie, że lęk przed dentystą przenosi się z rodziców na dzieci – jeżeli boisz się wizyty u lekarza stomatologa będziesz okazywać strach i „zarażać” nim dziecko. Jednak są sposoby, aby uniknąć „przejścia” strachu przed stomatologiem z pokolenia na pokolenie?

Nie wspominaj o bólu. Przed pierwszą wizytą dziecka u dentysty nie możesz mu powtarzać zdań typu „nie będzie bolało”, „chwilkę zaboli i przestanie”. Dziecko nie może kojarzyć stomatologa z bólem.

Również komunikaty typu „nie bój się” będą źle odbierane przez pociechę. Dzieci są bardzo inteligentne i zrozumieją, że jeżeli ktoś powtarza im, aby się nie bały, to chyba tak naprawdę jest się czego bać.

Jako opiekun, nie powinieneś okazywać swojego strachu, ale zabawiać dziecko i rozśmieszać – być jego podporą.

Comments are closed.

W związku ze stanem zagrożenia epidemiologicznego, szczególnym narażeniem rozprzestrzeniania się zakażeń przenoszonych drogą kropelkowa, jaki charakteryzuje zabiegi stomatologiczne jesteśmy zmuszeni wstrzymać przyjmowanie pacjentów do odwołania.
Z poważaniem, Stomatologia AMED