Stomatologia AMED

apart ortodontyczny

Uśmiechnięta kobieta, białe zębyWiele osób troszczy się o estetyczny wygląd swojej twarzy, dłoni, paznokci, stóp… Aby odpowiednio wypielęgnować te części ciała, udajemy się do kosmetyczki, SPA, manicurzystki czy pedicurzystki, aby wykonać zabieg regeneracyjno-upiększający. Tak samo ważne jak choćby zadbane paznokcie, są też zadbane zęby. Nie chodzi już tylko o ich szczotkowanie czy stosowanie pasty i płynów wybielających. Zabiegi, jakie oferuje stomatologia estetyczna dają znacznie lepsze i szybsze efekty. Właśnie dlatego, decyduje się na nie coraz więcej pacjentów.

Białe i proste zęby dodają uroku, a także pewności siebie. Piękny uśmiech jest o wiele lepszą ozdobą twarzy niż precyzyjny makijaż. Nawet atrakcyjna kobieta czy przystojny mężczyzna może popsuć swój wizerunek przez pożółkłe zęby o nieregularnym kształcie.

Każdy problem jest inny. Niektórzy ubolewają nad zbyt widocznymi dziąsłami, inni nad kolorem swoich zębów. Są też tacy, którzy nie znoszą ich kształtu. Na szczęście każdą z tych wad można wyeliminować lub przynajmniej zredukować. Hollywoodzki uśmiech nie jest już tylko domeną gwiazd z czerwonego dywanu. Jeśli chcesz mieć idealne zęby – wystarczy oddać się w ręce dobrego specjalisty.

Jeśli nie jesteś zadowolony z kształtu swoich zębów…
… zawsze możesz skorzystać z pomocy ortodonty. Zęby rosną bardzo często nie w tym kierunku, który gwarantowałby ich estetyczny wygląd. Dzieci, którym wyrzynają się zęby, zwykle wypychają je językiem lub zagryzają, w celu uśmierzenia bólu. Skutkiem tego, jest ich deformacja, przesunięcia i rozpychanie innych zębów. Czasem nawet nie mamy wpływu na tworzenie się takich defektów – wówczas jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zastosowanie leczenia ortodontycznego jeszcze w trakcie wyrastania zębów.
Kiedy jednak jesteśmy już dorośli i kształt zębów nas nie zadowala, a co więcej – może nawet drażnić dziąsła czy język lub powodować niepoprawną wymowę (seplenienie, szeplenienie, itp.) – wówczas też mamy możliwość naprawić wygląd uzębienia. Wystarczy dobrać odpowiedni aparat ortodontyczny. Nie zawsze musi być to aparat stały. W niektórych wypadkach sprawdzi się aparat, który należy nosić jedynie kilka godzin dziennie lub w nocy.

Jeśli nie aparat to…
… nakłady, wkłady, licówki i korony albo korekcja kształtu minerałami kompozytowymi. Nie w każdym przypadku niezbędny jest aparat ortodontyczny. Jeżeli masz niewielkie wady, można je skorygować kompozytowo lub zamaskować, dzięki nakładkom. Dotyczy to nie tylko kształtu zębów, ale również ich barwy.
Są to metody dla niecierpliwych, którzy nie chcą miesiącami nosić aparatu, a także dla tych, którzy wymagają niewielkiej korekty kształtu zębów.

Jeśli Twoje dziąsła są zbyt widoczne…
… możesz je ukryć. Medycyna estetyczna oferuje także likwidację tzw. uśmiechu dziąsłowego. Często robi się to metodą chirurgii plastycznej na dziąsłach, jednak nie zawsze – czasem wystarczy odpowiedni dobór aparatu ortodontycznego. Dopasowanie techniki zależy od indywidualnego przypadku.

Jeśli marzą Ci się białe zęby…
… bez problemu możesz uzyskać wspaniały efekt, dzięki zabiegowi wybielania. Pasty poprawiające koloryt są skuteczne, ale na rezultaty musisz poczekać. Poza tym, nie będą one aż tak zadowalające, jak w przypadku zabiegu.
Istnieją 3 najpopularniejsze metody wybielania stomatologicznego: za pomocą nakładki żelowej, naświetlania lampą polimeryzacyjną oraz naświetlania laserem. W pierwszym przypadku, rozjaśnianie trwa w sumie ok. 2 tygodni, a koszt zabiegu waha się w granicach 600-1200 zł. Druga metoda jest szybsza, bowiem trwa od 30 do 80 minut, jednak jej minusem jest cena. Koszt naświetlania to ok. 2500 zł. Podobnie jest w przypadku laseru. Niemniej jednak, warto skusić się na jedną z dwóch ostatnich opcji, ponieważ są one o wiele bardziej komfortowe, a rezultaty – znacznie szybsze. Naświetlania być może trzeba będzie za jakiś czas powtórzyć, aby utrzymać efekt białych zębów na dłużej.