Stomatologia AMED

Choroby zębów

Wspominałem już o tym, jak ważne są regularne wizyty u stomatologa. Warto jednak dodać, że sami powinniśmy co jakiś czas „badać” swoje zęby. Poniżej opisze kilka metod, które mogą być pomocne we wczesnym wykryciu schorzenia i uniknięciu bolesnego leczenia.

Najprostszą metodą diagnostyczną jest obserwacja. Po każdym myciu zębów przyjrzyj się dobrze swojej jamie ustnej – nie tylko zębom przednim, i sprawdź czy nie dostrzegasz jakiś zmian – odbarwień zębów lub dziąseł, ukruszeń itp. Dla ułatwienia użyj lusterka dentystycznego.

Kolejną rzeczą, która pomoże ci we wczesnym wykryciu choroby jest krótkie, mocne (ale nie za mocne!) zaciskanie zębów – najpierw przednich, potem tylnych. Jeżeli w trakcie zaciskania poczujesz ból, możliwe, że pojawił się jakiś problem.

W trakcie jedzenia, gdy odczujesz chociażby najmniejsze ukłucie czy bolesność, potraktuj to jako możliwy objaw np. nadwrażliwości zębów.

Zapamiętaj: najważniejsza jest regularność i nie lekceważenie nawet najdrobniejszych sygnałów, mogących być oznakami schorzenia.