Stomatologia AMED

Co zrobić aby dziecko nie bało się dentysty

Również to, jakiego stomatologa wybierzesz dla swojego dziecka, ma bardzo istotny wpływ na przyszłe relacje twoich pociech z lekarzem.

Powinieneś szukać specjalistów, którzy zajmują się głównie stomatologią dziecięcą – oni mają odpowiednie doświadczenie, a przede wszystkim podejście do małych pacjentów. Znają techniki oswajania dzieci z leczeniem dentystycznym (np. pokazywanie narzędzi, opowiadanie zabawnych historii o pracy dentysty itp. itd.).

Zaprowadź dziecko na pierwszą wizytę u stomatologa, kiedy ma około trzech lat. Młodsze dzieci mniej odczuwają strach – często możesz zaobserwować to na stokach narciarskich, gdzie maluchy jeżdżą z zawrotną prędkością niemal bez lęku, a dorośli, którzy dopiero się uczą, panicznie się boją. Dziecko w tym okresie nie wyobraża sobie, co może go spotkać złego, o ile nie wspomnisz mu o tym (patrz cz. 1).

Uwzględniając powyższe wskazówki, spokojnie możesz udać się ze swoim dzieckiem na pierwsze posiedzenie w fotelu dentystycznym – i mieć pewność, że kolejne wizyty nie będą dla Twojego malucha czymś przykrym i nieprzyjemnym.

Co zrobić aby dziecko nie bało się dentysty

Dziecko u dentystyTo w jaki sposób dziecko przeżyje swoją pierwszą wizytę u stomatologa, zależy w dużej mierze od Ciebie. Jeżeli pomożesz mu przeżyć to niewątpliwie trudne doświadczenie, być może ustrzeżesz go przed dentofobią (panicznym lękiem przed dentystą), która w przyszłości czasami daje tragiczne skutki.

Najważniejsze to uświadomić sobie, że lęk przed dentystą przenosi się z rodziców na dzieci – jeżeli boisz się wizyty u lekarza stomatologa będziesz okazywać strach i „zarażać” nim dziecko. Jednak są sposoby, aby uniknąć „przejścia” strachu przed stomatologiem z pokolenia na pokolenie?

Nie wspominaj o bólu. Przed pierwszą wizytą dziecka u dentysty nie możesz mu powtarzać zdań typu „nie będzie bolało”, „chwilkę zaboli i przestanie”. Dziecko nie może kojarzyć stomatologa z bólem.

Również komunikaty typu „nie bój się” będą źle odbierane przez pociechę. Dzieci są bardzo inteligentne i zrozumieją, że jeżeli ktoś powtarza im, aby się nie bały, to chyba tak naprawdę jest się czego bać.

Jako opiekun, nie powinieneś okazywać swojego strachu, ale zabawiać dziecko i rozśmieszać – być jego podporą.