Stomatologia AMED

Dobór szczoteczki do zębów

Szczoteczki do zębówWydawałoby się, że szczoteczka do zębów jest mało istotną rzeczą – zasadniczo nie ważne jaka, grunt żeby nie kaleczyła dziąseł i czyściła płytkę nazębną. Nic bardziej mylnego. Odpowiednia szczoteczka pozwoli Ci idealnie zadbać o zdrowie zębów i jamy ustnej.

Przede wszystkim należy zdecydować jaka twardość włosia jest dla Ciebie odpowiednia. Jeżeli Twoje dziąsła są wrażliwe i krwawią przy najmniejszym skaleczeniu, powinieneś wybrać szczoteczkę z miękkim włosiem.

Gdy nie przeszkadza Ci trochę mocniejszy nacisk na dziąsła, ale jednak nie chcesz nazbyt ich podrażniać, idealnym wyborem są szczoteczki ze średnio-twardym włosiem. Skutecznie pielęgnują zarówno zęby, jak i dziąsła.

Jeżeli jesteś prawdziwym „twardzielem”, masz twarde dziąsła, które wymagają pielęgnacji, a Twoja płytka nazębna jest niezbyt wrażliwa, kup szczoteczkę z twardym włosiem.

Mniej istotne przy wyborze szczoteczki jest to, czy ma ona elastyczną główkę, innowacyjne technologie etc. Jeżeli będziesz umiejętnie szczotkował zęby, będą one zdrowe bez względu na to, jak nowoczesna jest Twoja szczoteczka.
Ważny jest natomiast jej rozmiar – nie możesz myć zębów szczoteczką, której rozmiar główki jest odpowiedni dla dziecka.