Stomatologia AMED

Dziecko u dentysty

Uśmiechnięta dziewczynkaPierwsza wizyta u stomatologa jest dla każdego malucha wielkim przeżyciem. Niejeden dorosły na brzmienie słowa „dentysta” ma ciarki na plecach. Dziecko, które ma usiąść na fotelu dentystycznym może być wystraszone, skrępowane, czasem nawet agresywne – w przypadkach silnego stresu. Aby zapobiec takim emocjom, dobry stomatolog powinien wiedzieć, jak ma reagować i w jaki sposób postępować z małym pacjentem. Wizyta wcale nie musi być nieprzyjemnym doświadczeniem. Wręcz przeciwnie – może dostarczyć dziecku pozytywnych wrażeń, zaciekawić i pozytywnie usposobić na przyszłe spotkania ze stomatologiem.

Higienizacja, lakowanie i lakierowanie zębów – to typowe zabiegi z zakresu stomatologii dziecięcej. Z pewnością nie ominą one Twojego dziecka. Niewykluczone też, że zajdzie potrzeba leczenia próchnicy.
Przed pierwszą wizytą u dentysty, jako rodzic musisz przygotować swoją pociechę na to, co ją czeka. Opowiedz dziecku o zabiegu, który zostanie wykonany, jednak postaraj się go opisać „bezboleśnie” i w jasnych barwach. Nie używaj takich określeń, jak: borowanie, strzykawka, zastrzyk, wyrwanie zęba, wiercenie, itp. Skup się raczej na tym, by zaprezentować działania podejmowane przez stomatologa, jako te, które uśmierzą ból, pozwolą uzyskać piękny uśmiech i zdrowe zęby. Przedstaw dziecku wizytę u dentysty, jako ciekawą przygodę, której nie każdy ma szansę doświadczyć.

Przed zabiegiem mały pacjent będzie mógł porozmawiać ze stomatologiem – dzięki temu, zapozna się z nim i będzie mógł mu zaufać. Sympatyczny uśmiech lekarza, słowa wsparcia i serdeczne podejście, z pewnością ulżą stresowi i pomogą się dziecku odprężyć. Metoda bezbolesnej aplikacji znieczulenia sprawi, że pacjent nie będzie musiał obawiać się strzykawki i cierpienia spowodowanego ukłuciem. Podczas całego zabiegu lekarz będzie stale motywował dziecko do tego, by było dzielne i pozytywnie nastawione do sytuacji, z jaką przyszło mu się zmierzyć. Na koniec, maluch otrzyma nagrodę za odwagę – zapewni to dobre wspomnienia z wizyty i przyjemne skojarzenia związane z osobą dentysty. Kolejne spotkanie z doktorem nie będzie już niczym strasznym, a dziecko przyjdzie na nie bez żadnych obaw i uprzedzeń.

Dziecko u dentysty

Również to, jakiego stomatologa wybierzesz dla swojego dziecka, ma bardzo istotny wpływ na przyszłe relacje twoich pociech z lekarzem.

Powinieneś szukać specjalistów, którzy zajmują się głównie stomatologią dziecięcą – oni mają odpowiednie doświadczenie, a przede wszystkim podejście do małych pacjentów. Znają techniki oswajania dzieci z leczeniem dentystycznym (np. pokazywanie narzędzi, opowiadanie zabawnych historii o pracy dentysty itp. itd.).

Zaprowadź dziecko na pierwszą wizytę u stomatologa, kiedy ma około trzech lat. Młodsze dzieci mniej odczuwają strach – często możesz zaobserwować to na stokach narciarskich, gdzie maluchy jeżdżą z zawrotną prędkością niemal bez lęku, a dorośli, którzy dopiero się uczą, panicznie się boją. Dziecko w tym okresie nie wyobraża sobie, co może go spotkać złego, o ile nie wspomnisz mu o tym (patrz cz. 1).

Uwzględniając powyższe wskazówki, spokojnie możesz udać się ze swoim dzieckiem na pierwsze posiedzenie w fotelu dentystycznym – i mieć pewność, że kolejne wizyty nie będą dla Twojego malucha czymś przykrym i nieprzyjemnym.

Dziecko u dentysty

Dziecko u dentystyTo w jaki sposób dziecko przeżyje swoją pierwszą wizytę u stomatologa, zależy w dużej mierze od Ciebie. Jeżeli pomożesz mu przeżyć to niewątpliwie trudne doświadczenie, być może ustrzeżesz go przed dentofobią (panicznym lękiem przed dentystą), która w przyszłości czasami daje tragiczne skutki.

Najważniejsze to uświadomić sobie, że lęk przed dentystą przenosi się z rodziców na dzieci – jeżeli boisz się wizyty u lekarza stomatologa będziesz okazywać strach i „zarażać” nim dziecko. Jednak są sposoby, aby uniknąć „przejścia” strachu przed stomatologiem z pokolenia na pokolenie?

Nie wspominaj o bólu. Przed pierwszą wizytą dziecka u dentysty nie możesz mu powtarzać zdań typu „nie będzie bolało”, „chwilkę zaboli i przestanie”. Dziecko nie może kojarzyć stomatologa z bólem.

Również komunikaty typu „nie bój się” będą źle odbierane przez pociechę. Dzieci są bardzo inteligentne i zrozumieją, że jeżeli ktoś powtarza im, aby się nie bały, to chyba tak naprawdę jest się czego bać.

Jako opiekun, nie powinieneś okazywać swojego strachu, ale zabawiać dziecko i rozśmieszać – być jego podporą.