Stomatologia AMED

Historia Stomatologii

Wyposażenie gabinetu AMEDStomatologia, albo też dentystyka, zajmuje się funkcjonowaniem i leczeniem uzębienia, a także przyzębia, błony śluzowej i języka. Dentysta jest jednym z najbardziej znienawidzonych lekarzy, ponieważ kojarzy nam się z bólem i cierpieniem. Co więcej, niekiedy jest on postrzegany jako nie tyle lekarz, co… no właśnie. Stomatologia sama w sobie jest niejako odseparowana od zwyczajowo pojmowanej medycyny jako takiej. Podobnie jest z psychiatrą – on również nierzadko bywa wyłączany z rodziny medyków. Skąd wzięła się nazwa tej dziedziny i jak się ona narodziła, odpowiem w skrócie w tym artykule.

 

Etymologia

Nazwa „stomatologia” pochodzi od dwóch greckich słów: „stoma”, czyli „usta” oraz „logia”, czyli „nauka”. Nazwa „dentystyka” pochodzi z kolei z łaciny od wyrazu „dens”, tj. „ząb”.

Zanim Polska weszła do Unii Europejskiej, na określenie lekarza, który zajmuje się leczeniem zębów, używano tytułu „ lekarz stomatolog”. Po dołączeniu do UE, tytułowano go mianem „lekarz dentysta”, choć tak naprawdę dopuszcza się używania obu tych określeń.

Wczesna historia stomatologii

Leczenie zębów praktykowano już 9 tys. lat temu. Zachowały się czaszki z zębami po borowaniu, pochodzące mniej więcej z tego okresu. Znaleziono je w Pakistanie.

Leczenia zębów dokonywano na szeroką skalę w czasach starożytnych – medycyna w antycznej Grecji i Rzymie była na wysokim poziomie, w przeciwieństwie do średniowiecza. Wówczas bolące zęby najczęściej wyrywano – oczywiście bez znieczulenia. Było to też częstą praktyką w ramach tortur.

Patronka dentystów

Święta Apolonia jest patronką dentystów ze względu na jej nieszczęśliwe doświadczenia związane z uszkodzeniem uzębienia. Jak głosi legenda, męczennica Apolonia była torturowana przez pogan, którzy zmiażdżyli jej szczękę i powybijali zęby. Właśnie dzięki tym cierpieniom, nieszczęśliwa niewiasta stała się świętą.