Stomatologia AMED

jak czyścić język

JęzykSzczotkowanie zębów jest oczywistością – rutynę czyszczenia jamy ustnej wpaja się już najmłodszym dzieciom. Nie powinna się ona jednak tyczyć tylko i wyłącznie uzębienia. Nie zapominajmy o języku, dziąsłach oraz przestrzeniach między zębowych – one również składają się na jamę ustną.

Na brodawkach języka gromadzi się wiele bakterii, pochodzących z pożywienia. Jeśli nie będziemy dbać o pełną higienę jamy ustnej, poskutkuje to nieprzyjemnym oddechem. Aby jemu zapobiec, należy codziennie nie tylko szczotkować zęby, ale też czyścić język. Jak to robić?

Istnieje kilka opcji. Najprostsza z nich, to zakup szczoteczki, która po stronie odwrotnej do włosia, ma specjalną nakładkę z bieżnikiem, służącą do czyszczenia języka. Wystarczy pocierać nią o powierzchnię języka, zaraz po myciu zębów. Następnie należy przepłukać usta zimną wodą.

Kolejna alternatywa, to specjalne patyczki do czyszczenia dziąseł i języka. Mają one ząbkowaną powierzchnię i są nasączone olejkiem anyżowym, imbirowym lub miętowym. Co pozwala na odkażenie jamy ustnej i pozbycie się bakterii. Patyczki kupisz w sklepach zielarskich, aptekach i niektórych mydlarniach.

W aptekach lub sklepach z akcesoriami higienicznymi możesz kupić też skrobaczki do języka. Możesz za ich pomocą wyczyścić całą jego powierzchnię – także boki, jak również dziąsła. Skrobaczki mają poręczne kształty, można je wyprofilować i dostosować do wielkości jamy ustnej.

Jamę ustną dobrze jest też od czasu do czasu przepłukiwać płynem odświeżającym lub naparem z ziół – najlepiej z fenkułu z dodatkiem tartego imbiru, działającego odświeżająco i antyseptycznie.