Stomatologia AMED

Jakie są przyczyny przebarwień zębów

Nikt chyba nie uważa, że odbarwienia na zębach są estetyczne. Każdy dąży do tego, aby jego uśmiech był śnieżnobiały i zdrowy, jak u osób, które często możemy zobaczyć w gazetach czy telewizji. Jednak aby tak było, trzeba najpierw ustalić, skąd biorą się przebarwienia zębów, a dopiero potem z nimi walczyć.

Podstawowa przyczyna takiego stanu rzeczy jest chyba wszystkim znana: częste picie kawy lub herbaty, soków, palenie tytoniu. Pomimo, iż wiemy o tym, mało osób uważa, że powinno ograniczyć produkty wywołujące nieładnie wyglądające odbarwienia, zamiast tego stosują silnie wybielające pasty. Być może jest to dobre rozwiązanie, ale tylko na jakiś czas. Lepiej jednak rozważyć zmniejszenie ilości pitych kaw lub palonych papierosów (z tego drugiego najlepiej w ogóle zrezygnować).

Kolejną przyczyną może być wynikiem zaburzeń układu pokarmowego – zwłaszcza związanych z pracą jelita grubego i grzybiczymi zakażeniami. Kiedy nie palimy, nie pijemy odbarwiających napoi, a nasze zęby nie wyglądają na zdrowe, należy udać się do lekarza zajmującego się problemami układu pokarmowego, być może on znajdzie przyczynę.

Ostatnim czynnikiem odpowiadającym za wygląd naszych zębów są zażywane leki. W przypadku długotrwałych terapii antybiotykowych możliwe jest pojawienie się odbarwień zębów. Kiedy w trakcie brania leków zauważymy ten problem, koniecznie trzeba skonsultować się z doktorem prowadzącym leczenie.