Stomatologia AMED

Kamień nazębny

Narzędzia stomatologicznePłytka nazębna gromadzi się na bieżąco i jeśli nie jest usuwana, może przeobrazić się w kamień. Innymi słowy – jest tym samym, co stwardniała płytka nazębna. Niestety znacznie trudniej jest go zdjąć niż płytkę, ponieważ przywiera on mocno do szkliwa.

Niektóre osoby wykazują większą podatność na wytwarzanie się kamienia nazębnego, inne – mniejszą. Zależy to od czynników genetycznych, a także od higieny i sposobu odżywiania. Duży wpływ ma również picie alkoholu i palenie tytoniu. Na gromadzenie się kamienia są też bardziej narażone osoby w podeszłym wieku.

Aby zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego, należy szczotkować zęby przynajmniej 2 razy dziennie – rano i wieczorem, a najlepiej – po każdym posiłku. Zaleca się również stosowanie nici dentystycznej, bowiem kamień odkłada się również w przestrzeniach międzyzębowych.

Kamień nazębny ma nieestetyczny wygląd, jest żółto-brązowy i wygląda jak nalot. Może on zatrzymywać plamy i powodować przebarwienia zębów. Dlatego właśnie, jak najbardziej wskazanym, jest jego usunięcie w gabinecie stomatologicznym. Odbywa się to zaledwie w kilka, kilkanaście minut – w zależności od powierzchni zajętej przez kamień.
Dobrym rozwiązaniem jest również regularne stosowanie specjalnych past, zawierających heksametafosforan sodu. Rozrywa on wiązania powstałych już przebarwień, a także hamuje tworzenie się kamienia na nowo, gdyż wytwarza barierę ochronną.