Stomatologia AMED

Kiedy iść z dzieckiem do dentysty

Również to, jakiego stomatologa wybierzesz dla swojego dziecka, ma bardzo istotny wpływ na przyszłe relacje twoich pociech z lekarzem.

Powinieneś szukać specjalistów, którzy zajmują się głównie stomatologią dziecięcą – oni mają odpowiednie doświadczenie, a przede wszystkim podejście do małych pacjentów. Znają techniki oswajania dzieci z leczeniem dentystycznym (np. pokazywanie narzędzi, opowiadanie zabawnych historii o pracy dentysty itp. itd.).

Zaprowadź dziecko na pierwszą wizytę u stomatologa, kiedy ma około trzech lat. Młodsze dzieci mniej odczuwają strach – często możesz zaobserwować to na stokach narciarskich, gdzie maluchy jeżdżą z zawrotną prędkością niemal bez lęku, a dorośli, którzy dopiero się uczą, panicznie się boją. Dziecko w tym okresie nie wyobraża sobie, co może go spotkać złego, o ile nie wspomnisz mu o tym (patrz cz. 1).

Uwzględniając powyższe wskazówki, spokojnie możesz udać się ze swoim dzieckiem na pierwsze posiedzenie w fotelu dentystycznym – i mieć pewność, że kolejne wizyty nie będą dla Twojego malucha czymś przykrym i nieprzyjemnym.