Stomatologia AMED

minerały

Aby Twoje zęby bOrzechyyły mocne i zdrowe, nie wystarczy ich codzienne szczotkowanie i pielęgnacja jamy ustnej. To, co jesz, ma równie istotny wpływ na stan Twojego uzębienia, co higiena.

Jaka dieta zapewni Ci idealne zdrowie zębów?

Oczywiście bogata w białko i wapń, witaminę D oraz B12. Co ważne, dzięki niej, wpłyniesz też korzystnie na swoje kości.

Twój jadłospis powinien zawierać produkty, które zawierają ich spore ilości, jednak co równie istotne – musisz zrezygnować z wysoko przetworzonej żywności, obfitującej w konserwanty. Tego typu jedzenie wzmaga gromadzenie się bakterii na języku i w przestrzeniach międzydziąsłowych. Podobnie jak spożywanie słodyczy, szczególnie tych, zawierających znaczne ilości cukru. Jeśli naprawdę nie umiesz powstrzymać się przed zjedzeniem czekolady, lepiej sięgaj po gorzką – z dużą zawartością kakao. Unikaj cukierków typu landrynki, a także „krówek”, najlepiej zupełnie z nich zrezygnuj. Gazowane słodkie napoje to kolejna nadmierna dawka cukru. W puszce Coli znajduje się aż 10 łyżeczek cukru! Twoje zęby nie będą z tego powodu zadowolone. Jeśli jednak nie lubisz gorzkich napojów, możesz stosować stewię lub ksylitol – naturalne słodziki, które nie zaszkodzą Twoim zębom. Ten drugi nawet może im pomóc, bowiem wspomaga zatrzymywanie soli mineralnych w ślinie, które chronią zęby i wspomagają leczenie drobnych ubytków.

Nie tylko witaminy D oraz B12 są niezbędne dla mocnych zębów i kości. Niemniej ważne są też inne minerały oraz witaminy, takie jak: magnez, witamina K oraz C. Do czego właściwie są nam one potrzebne?

Witamina D powstaje w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Jest ona tak ważna dla zdrowia zębów, ponieważ zwiększa wchłanianie wapnia oraz pobudza wytwarzanie osteoblastów (komórek budulcowych układu kostnego). Doskonałym źródłem tej witaminy są tłuste ryby, zwłaszcza: śledź, węgorz, makrela, tuńczyk i łosoś, a także jaja i żółte sery.

Witamina B12 umożliwia wiązanie kwasów nukleinowych w komórkach szpiku kostnego, dlatego wzmacnia szkielet, jak również zęby. Jej jedynymi źródłami są produkty odzwierzęce, takie jak: mięso, jaja, ryby, mleko i produkty nabiałowe – sery, jogurty, kefiry, twarogi, itp. Osoby będące na diecie wegańskiej powinny poddać się suplementacji witaminą B12, bowiem nie są w stanie dostarczyć jej do organizmu poprzez spożycie produktów roślinnych.

Witamina C zalecana jest nie tylko w celu zachowania młodości skóry, ale też kości, a w tym – zębów. Ponieważ jest ona konieczna do prawidłowej syntezy kolagenu, który stanowi podstawowy budulec kości, zapewnia im dostateczną gęstość. Znajdziesz ją w warzywach i owocach, przede wszystkim w papryce, porzeczkach, natce pietruszki, a także w cytrusach.

Witamina K chroni przed osteoporozą kości, próchnicą zębów, jak również czyni je mocnymi, zapobiegając kruszeniu. Doskonałym jej źródłem są zielone warzywa, zwłaszcza szpinak, brokuły, brukselka, a także fermentowany nabiał (kefiry, maślanka, jogurty).

Magnez jest niezbędny dla mocnych kości i zębów, bowiem wpływa na ich gęstość, a także jest odpowiedzialny za przyswajanie wapnia. Wchłanianie magnezu wspomaga witamina B6, której źródła stanowią m.in. produkty zbożowe, banany, tłuste ryby. Sam magnez znajdziesz w gorzkim kakao, warzywach strączkowych, kaszy gryczanej, orzechach i szpinaku.