Stomatologia AMED

Próchnica

Zęby, pomimo iż twarde, są bardzo wrażliwe i podatne na choroby. Dlatego warto wiedzieć, co im zagraża.

Do najczęstszych chorób zębów należą:

 • próchnica – wspomniana w poprzednim wpisie
 • zapalenie miazgi – jego przyczyną może być przeciążenie zębów zabiegami stomatologicznymi, uszkodzenia mechaniczne lub nieszczelne wypełnienia. Objawia się ona opuchlizną i dotkliwym bólem. Wymaga natychmiastowego leczenia dentystycznego – najczęściej kanałowego.
 • zgorzel – pojawia się w wyniku zaniedbania zapalenia miazgi. Jest to silny stan zapalny zęba, który może uszkodzić kości znajdujące się koło niego, lub doprowadzić do powstania przetoki lub torbieli.
 • nadwrażliwość zębów – jest wynikiem odsłoniętej zębiny, przez co ząb jest wrażliwy na ciepłe lub gorące, kwaśne lub słodkie pokarmy. Często przyczyną nadwrażliwości jest niewłaściwe szczotkowanie zębów.
 • parodontoza – zapalenie przyzębia może prowadzić nawet do wypadania zębów. Jest ono wynikiem braku higieny jamy ustnej i nadmiernego zbierania się kamienia nazębnego. Objawem parodontozy jest w początkowej fazie krwawienie dziąseł, następnie odsłonięcie szyjek i w konsekwencji rozchwianie i wypadanie zębów.

Próchnica

Próchnica jest najczęstszym czynnikiem niszczącym zęby. Tworzy się ona poprzez działanie kwasów, które powstają w wyniku rozkładu cukrów, oraz odkładania się resztek jedzenia w miejscach naruszonych przez kwasy.

Aby ustrzec się przed próchnicą należy:

 1. szczotkować zęby pastą z fluorem – dla dzieci zalecane są produkty z mniejszym stężeniem tego pierwiastka,
 2. unikać słodkich i lepkich produktów spożywczych – lepkie przekąski osadzają się na zębach na dłużej, co powoduje, że skuteczniej niszczą nasze szkliwo,
 3. żuć gumy bez cukru – działanie gumy, to nie marketingowy mit, faktycznie usuwa ona resztki jedzenia z zębów, a także przyczynia się do wytwarzania śliny, która działa bakteriobójczo,
 4. używać nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej,
 5. lakierować zęby – zabieg ten wykonywany jest w gabinetach dentystycznych i polega na oczyszczeniu zębów, a następnie nałożeniu żelu lub lakieru fluorkowego. Zabieg ten należy powtarzać 5-10 razy co 2 tygodnie. Powoduje on, że zęby są bardziej odporne na działanie kwasów,
 6. lakować zęby – podobnie jak powyżej – jest to zabieg dentystyczny, który polega na nałożeniu laki w bruzdy zębów, które są wrażliwymi miejscami, podatnymi na działanie kwasów.