Stomatologia AMED

świeży oddech

Korzeń imbiruŻujesz gumę miętową dla odświeżenia oddechu, wybielenia zębów, poprawy trawienia? Mamy dla Ciebie złą wiadomość – nie jest to wcale dobrym rozwiązaniem. Gumy dostępne w sklepach reklamowane są jako bez cukrowe i jest to prawdą – nie mają one w swoim składzie cukru. Zawierają jednak aspartam, czyli słodzik, który uznany został przez wielu lekarzy i dietetyków za rakotwórczy. Substancje smakowe oraz pomocnicze, używane do produkcji gumy, też pozostawiają wiele do życzenia. Na szczęście istnieją zdrowsze alternatywy. Mamy nadzieję, że to właśnie na nie się zdecydujecie.

Liście mięty
Zamiast żuć gumę – żuj świeże liście mięty. Zioła kupisz w doniczce – dostępne są niemal w każdym supermarkecie oraz na targach warzywnych. Możesz też zasadzić miętę we własnym ogródku. Szczególnie polecamy miętę pieprzową o nieco ostrzejszym i intensywniejszym smaku i zapachu. Mięta doskonale odświeży oddech, a dodatkowo wspomoże trawienie. Warto żuć ją po każdym posiłku.

Korzeń imbiru
Żucie imbiru popularne jest w Azji, a szczególnie w Chinach i Tybecie. Ma on działanie odkażające, odświeżające i rozgrzewające. Nie dość, że odświeża na długo oddech, to jeszcze niszczy drobnoustroje, jakie zgromadziły się w jamie ustnej, oczyszcza i pobudza soki trawienne. Ponieważ imbir jest dość gorzki i ostry w smaku, wystarczy niewielka jego ilość, by poczuć się komfortowo po zjedzeniu posiłku.

Woda z cytryną
Jeśli nie żucie, to picie. Niekoniecznie musisz sięgać po jedzeniu po gumę. Równie dobrze możesz przecież wypić oczyszczający napój. Doskonale oczyszcza i odświeża lemoniada. Sok z cytryny działa odkażająco, radząc sobie także z nieświeżym oddechem. Jeśli chcesz uzyskać zadowalający efekt, wyciśnij do szklanki sok z co najmniej połówki owocu i zalej go nie zimną, lecz letnią lub ciepłą wodą. Jeśli nie przepadasz za cytryną, zastąp ją limonką.

Napar z kopru włoskiego
Dobrą alternatywą jest picie naparu z fenkułu, czyli kopru włoskiego. Mimo pozorów działa on nie tylko na kolkę. Oprócz tego, że wspomaga pracę układu pokarmowego, doskonale odświeża oddech i działa kojąco na błony śluzowe, ponieważ sam także wydaje śluz. Dzięki niemu chroni dziąsła oraz przewód pokarmowy.