Stomatologia AMED

warga habsburska

Prognatyzm, warga habsburskaPrognatyzm, bo to właśnie to schorzenie określane jest mianem „wargi habsburskiej” był wadą genetyczną dynastii. Stąd owa potoczna nazwa tej przypadłości. Polega ona na przeroście dolnej wargi, która jest znacznie większa od górnej. Do tego żuchwa jest wysunięta do przodu i zbyt rozwinięta.

Charakterystyczną wargę odziedziczyli po Cymbarce mazowieckiej niemal wszyscy przedstawiciele rodu Habsburgów. Potwierdzają to ich portrety oraz nagrobki z reliefami.

Prognatyzm był dziedziczony i jeszcze bardziej potęgowany przez kazirodcze związki między Habsburgami. Zaburzenie utrudniało przeżuwanie pokarmów, a niekiedy też poprawne artykułowanie głosek.

Gdyby nie ewolucja, wszyscy mielibyśmy wysunięte kości trzewioczaszki. Jednak w procesie antropogenezy kości żuchwy i szczęk powoli cofały się, doprowadziwszy do ortognatyzmu, czyli niewielkim wypchnięciem kości do przodu.

Współcześnie prognatyzm da się leczyć – przede wszystkim poprzez korekcję linii zębów, czyli metodą ortodontyczną. Stomatolog-ortodonta dopasuje odpowiedni rodzaj aparatu, który zapewni przynajmniej częściową poprawę. Możliwe jest również leczenie ortodontyczno-chirurgiczne. Daje ono znacznie lepsze efekty niż zastosowanie jedynie aparatu.