Stomatologia AMED

Wizyta u dentysty w trakcie ciąży

Wiele przyszłych mam obawia się, że w trakcie ciąży nie będą mogły odwiedzać dentysty, a stan ich uzębienia znacznie się pogorszy. Po części jest to prawda, jednak nie do końca.

Między innymi prawdą jest, że stan uzębienia kobiety w ciąży, może ulec pogorszeniu. Hormony powodują, że dziąsła się „rozpulchniają”, są wrażliwe i mogą krwawić, a to znacznie utrudnia mycie i pielęgnację zębów. W takiej sytuacji nietrudno o doprowadzenie do próchnicy zębów – wrażliwsze dziąsła oznaczają delikatniejsze szczotkowanie i mniej dokładne usuwanie osadu nazębnego oraz resztek jedzenia, przez co ilość bakterii w jamie ustnej znacznie wzrasta. Dlatego każda przyszła mama powinna dbać o zęby w inny sposób, skoro trudniej jej je myć – częste rzucie gum, używanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej powinno pomóc.

Co się tyczy wizyt u stomatologa: nie wolno ich unikać. Bakterie, które powstają w trakcie niektórych chorób zębów, mogą przedostać się do macicy i wpłynąć na dziecko. Znaczna część zabiegów, które odbywają się w gabinecie stomatologicznym, nie jest groźne ani dla mamy ani płodu. Jedynym zabiegiem, jaki jest stanowczo odradzany w trakcie ciąży, to wybielanie zębów. W innych wypadkach nie ma przeciwwskazań, ale należy pamiętać, aby przy każdej wizycie dentystycznej skonsultować się zarówno z położnikiem jak i stomatologiem.