Stomatologia AMED

Zasady mycia zębów

Jak myć zębyPrawidłowe używanie szczoteczki do zębów, jest zasadniczą rzeczą mającą wpływ na wygląd Twojego uzębienia. Jest to truizm, jednak dużo osób o tym zapomina, dlatego warto przypomnieć zasady prawidłowego szczotkowania jamy ustnej.

Po pierwsze nie używaj pasty do zębów połączonej z wodą – rozwodniona pasta słabiej czyści płytkę nazębną. Wspominam o tym dlatego, że często myślimy, że im bardziej pieni się pasta, tym skuteczniej działa.

Unikaj kolistych ruchów w trakcie szczotkowania, które szkodzą szkliwu. Ruchy powinny być wymiatające – z góry na dół. Tę technikę szczotkowania stosuj przy czyszczeniu zarówno zębów przednich jak i tylnych, a także wewnętrznych części zębów.

Nie wkładaj dużej siły w mycie zębów. Zbyt mocne dociskanie szczoteczki do powierzchni zębów może uszkodzić szkliwo, a nawet zmienić układ zębów (mogą się cofnąć do środka).

Ostatnia rzecz, to mycie języka. Duża ilość bakterii osadza się właśnie na nim, dlatego powinieneś przy każdym szczotkowaniu oczyszczać jego powierzchnię.

Stosowanie się do powyższych zasad jest kluczem do sukcesu w walce o zdrowy i piękny uśmiech, dlatego lepiej je sobie przyswój i pamiętaj o nich każdego dnia – po pewnym czasie prawidłowe mycie zębów stanie się Twoim zdrowym nawykiem.